Fundusze Europejskie

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

COOKIES

1. W związku z udostępnianiem zawartości serwisów internetowych strona www.forex-akademia.pl stosuje tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. W niniejszym dokumencie, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a) dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb,

b) tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,

c) utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,

d) dostarczania użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

3. W ramach naszych serwisów internetowych możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:

a) „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,

b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,

c) pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu,

d) „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.,

e) „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

4. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

5. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym jaki jest niniejszy Blog z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania.

6. Pliki cookies mogą być zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego, a następnie wykorzystywane przez współpracujących z Blogiem reklamodawców, przez firmy badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.

 

70363603 509335812962210 6598384507684913152 n

                                

DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU – projekt edukacyjny
    
    Rok szkolny 2019/2020 rozpoczęliśmy od bardzo poważnych deklaracji i jasnych postanowień. Zdecydowaliśmy się wypowiedzieć wojnę plastikowi bezkarnie panoszącemu się na ulicach naszego miasta. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że problem dotyczy nie tylko Działdowa, lecz całego świata! Ale MY chcemy zacząć od naszej małej ojczyzny. Jesteśmy przekonani, że nawet drepcząc małymi kroczkami, można dojść do celu.


 Kim jesteśmy?
    Inicjatorami tego SPOŁECZNEGO przedsięwzięcia są nauczyciele placówek edukacyjnych* działających na terenie gminy i miasta Działdowo, a do jego realizacji zaangażowały się dzieci, młodzież szkolna i członkowie Młodzieżowej Rady Miasta. Łączy nas jeden wspólny CEL: gotowość do działania dla dobra przyrody i edukowanie dzieci, młodzieży, dorosłych o skutkach, konsekwencjach bezmyślnego konsumpcjonizmu i eksploatowania Ziemi. Wielu nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu, którego skutki będą odczuwalne dla pokolenia naszych dzieci, wnucząt. Ba! Są już odczuwalne! Z troski o ich przyszłość pragniemy podjąć działania już dziś, nie mamy czasu, by zwlekać dłużej. Głośno mówimy NIE! plastikowi w Działdowie.


 Dokąd zmierzamy? Co z tą Ziemią?
    Swoje działania zaplanowaliśmy na kilka miesięcy.
• Już we wrześniu uczniowie pracowali nad wykonaniem komiksów nt. wpływu człowieka na Ziemię. Do 8 października zostaną przygotowane plakaty przedstawiające przyczyny i skutki zanieczyszczeń. Prace zostaną przymocowane do elementów ogrodzenia placówek edukacyjnych w Działdowie do 10 października. Pragniemy, by mieszkańcy, chodząc po ulicach miasta, uświadomili sobie szkodliwy wpływ swego działania na przyrodę.
• W listopadzie na korytarzach szkół zamontowana zostanie instalacja wyobrażająca ocean z pływającymi między plastikowymi śmieciami rybami, żółwiami, meduzami.
• Eksponując plastikowe kolorowe drzewa - rzeźby na dziedzińcu przed szkołą, zamierzamy pokazać, w jaki sposób kreatywnie wykorzystać odpady, a przy okazji przyozdobić ponury jesienny krajobraz.
• W grudniu każda z placówek uczestniczących w projekcie przygotuje choinkę z plastikowych butelek, która zostanie umiejscowiona na szkolnych korytarzach, by zastąpić tradycyjne bożonarodzeniowe drzewko.  
• Do 16 grudnia zobowiązaliśmy się do uszycia ekologicznych toreb i woreczków na warzywa i owoce, których można śmiało używać zamiast bezpłatnych foliówek powszechnie dostępnych w marketach. Przygotowane ekologiczne opakowania planujemy rozprowadzać w działdowskich sklepach, propagując przyjazne dla środowiska zachowania.
• W drugim półroczu roku szkolnego 2019/2020 najmłodsi uczestnicy projektu będą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez młodzież szkół średnich i członków Młodzieżowej Rady Miasta.
• Z okazji święta zakochanych przygotujemy walentynkowe fotobudki w kształcie ogromnego serca wykonanego z czerwonych nakrętek.
• Wiosnę przywitamy, sadząc drzewka udostępnione przez Nadleśnictwo w Burkacie. Pobiegniemy też ulicami miasta razem z Rozbieganym Działdowem. Bieg to będzie niecodzienny, gdyż każdy uczestnik będzie wyposażony w gumowe rękawiczki i worek, by oczyścić trasę z napotkanych po drodze śmieci. Nadchodząca nowa pora roku będzie mogła dzięki nam rozkwitnąć w całej krasie.
• Zwieńczeniem projektu edukacyjnego: DZIAŁDOWO BEZ PLASTIKU będą uroczyste obchody Dnia Ziemi. Z tej okazji planujemy zorganizować happening, którego uczestnikami będą dzieci, młodzież i dorośli z placówek edukacyjnych zaangażowanych w realizację projektu. Zgromadzimy się na działdowskim rynku, by pokazać wszystkim obecnym, że przyszłość Ziemi nie jest nam obojętna.    
    Mamy wielką nadzieję, że nasze działania odbiją się szerokim echem wśród społeczności lokalnej. Liczymy na to, że dzięki nam mieszkańcy Działdowa z rozsądkiem odniosą się do palących kwestii związanych z koniecznością ochrony środowiska naturalnego.
                                                                                        

* Placówki edukacyjne biorące udział w projekcie z terenu gminy i miasta Działdowo:
Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół Zawodowych nr 1, Zespół Szkół w Malinowie, Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 3, Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 5, Przedszkole Niepubliczne „U Misia”, Przedszkole Niepubliczne „Krasnoludek”, OREW Działdowo.
                                                                                                        
                                                                                                        Opracowała:
                                                                                                        Iwona Rogalska

 


 RUSZYLIŚMY…
    Od 10 października 2019 roku na wielu ogrodzeniach przy placówkach edukacyjnych pojawiły się plakaty wykonane przez młodych ludzi. Cieszy, że nasz pomysł został pozytywnie przyjęty przez społeczności szkolne, przedszkolne, a dzieciaki i młodzież sumienne realizują działanie. Gdy ogląda się zdjęcia przedstawiające proces tworzenia, daje się zauważyć wielkie zaabsorbowanie wykonujących zadanie. Jakby naprawdę byli świadomi tego, że są odpowiedzialni za naszą planetę. Przygotowane prace są tak różnorodne i kolorowe, pokazują prawdziwie szerokie spojrzenie na problem śmieci.
    Daje się zaobserwować, że nasza akcja już budzi zainteresowanie mieszkańców Działdowa. Ludzie zwalniają, przystają, by zorientować się, o co właściwie chodzi. Optymistyczne jest to, że każdy ma jakieś wytłumaczenie tego, co powoduje, że Ziemia jest w tak złym stanie. Optymistyczne jest to, że potrafimy mówić głośno o tym, że mamy problem. Jedni sądzą, że to wszystko wina samochodów, inni tylko oglądają z uwagą. Liczymy tylko cichutko na ładną pogodę, żeby jak największa liczba działdowian mogła skonfrontować się z efektami naszej pracy.
    Musimy wszyscy uświadomić sobie, że jeżeli nic nie zrobimy, to zmarnujemy szansę na wspaniałe życie. Musimy sobie uświadomić, że przyroda sobie bez nas poradzi, ale my nie przeżyjemy bez przyrody. Niech każdy z nas zmusi się do refleksji i poczuje potrzebę bycia świadomym użytkownikiem naszej planety.     
Iwona Rogalska

 

71834796 700519143796095 3627767851965743104 n

71960386 2356809004430023 1318673964825837568 n

20191128 124414     DSC 0183

DSC 0822 DSC 0831

DSC 0833

DSC 0834 DSC 0835 DSC 0844